BFC2020

MFK 2020

Utslagna i kvart och semifinalerna

Efter en vecka i Motala sporthall med många tuffa och spännande matcher vill vi i Motala Futsal Klubb tacka arrangörer, publik och motståndare för en väl genomförd cup.

Så har summerar vi vår egna prestation under veckan. Vi ställde upp med fyra stycken lag. Ungdomarna lyckades vinna juniorcupen och tog hem klubbens andra cupseger. Ungdomarna ställde även upp i seniorcupen dagen därpå vilket också blev lite för tufft för killarna som inte lyckades ta sig vidare till slutspelet. Killarna kämpade på bra och gjorde sitt bästa och det gör oss stolta. För våra andra två lag gick det desto bättre för där ett av lagen tog sig till kvartsfinal och det andra till semifinal. Med lite distans och eftertänksamhet är vi stolta över det vi gjort under BFC 2020 och ser idag en ljus framtid för vår unga klubb.

Nu blickar vi framåt och siktar in oss på cup i Mjölby nästa helg och seriespel den 18 januari på bortaplan mot Dribbla United FK.

//MFK

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s